Інтерв'ю Тимчасового повіреного у справах України в Республіці Сенегал А.Барабулі сенегальському телеканалу Bichri TV
Опубліковано 24 травня 2019 року о 19:41

У рамках відзначення Дня Африки Тимчасовий повірений у справах України А.Барабуля дав інтерв'ю сенегальському телеканалу Bichri TV, у якому торкнувся питань двостороннього співробітництва між Україною та Сенегалом.

Коли було відкрито Посольство України в Сенегалі і чому було вирішено відкрити дипломатичне представництво (посольство), а не консульство?

Посольство України існує в Сенегалі з 2012 року. До цього українська дипломатична місія тривалий час працювала у Гвінеї. Чому не консульство? Порівняно з посольством, функції консульства обмежені захистом інтересів громадян, видачею віз та легалізацією документів. Крім цих функцій, посольство сприяє двосторонньому співробітництву в деяких інших сферах - політичній, економічній, культурно-гуманітарній, військово-технічній.

Скільки посольств Україна відкрила в Африці на сьогоднішній день?

На сьогоднішній день в Африці існує одинадцять українських посольств, шість з яких розташовані в країнах Підсахарської Африки: в Сенегалі, Нігерії, Ефіопії, Кенії, Анголі та Південній Африці. Слід також зазначити, що є також невеликі «осередки» української присутності в Західній Африці, якими є почесні консульства України в Конакрі, Абіджані, Браззавілі, а нещодавно в Монровії, столиці Ліберії, було відкрито нове Почесне консульство України.

Які сфери співробітництва в економічних і торговельних відносинах між Україною і Сенегалом?

По-перше, я хотів би сказати, що обсяг торгівлі між Україною та Сенегалом постійно зростає. У 2018 році він склав трохи більше 86 мільярдів франків КФА (173 мільйони доларів США). Основними статтями українського експорту в Сенегал є: чорні метали, зернові культури, рослинні олії (наприклад, соняшникова олія). Натомість сенегальський експорт до України складається переважно з титанової руди, риби та морепродуктів, зернових культур тощо.

Все більше і більше традиційних партнерів, а також нові партнери - Туреччина, Китай, Індія, країни Перської затоки тощо виходять на африканський континент – їхній «останній рубіж» з точки зору ринків. Чи є в Україні стратегія, орієнтована на африканські ринки в цілому і на сенегальський ринок, зокрема?

Звичайно, сьогодні Африка для України є великою перспективою у сфері завоювання нових ринкових акцій у глобалізованій економіці. Наш інтерес до африканських країн, включаючи Сенегал та інші країни Західної Африки, обумовлений необхідністю диверсифікації ринків збуту. Українським виробникам необхідно розширяти свої експортні ринки, проте й Україна має імпортувати з Африки в цілому та Сенегалу, зокрема, продукти харчування та корисні копалини.

Але водночас, незважаючи на готовність України поглиблювати співпрацю у сфері нашої торгівлі в рамках економічної дипломатії, економічні та торговельні відносини між нашими двома країнами є відносно невеликі за обсягом, повнотою та фінансовими показниками. Ця ситуація у чомусь є наслідком відсутності відповідної правової бази. Між Україною та Сенегалом, протягом майже десяти років існує декілька двосторонніх документів, які знаходяться на розгляді сенегальської сторони.

Україна готова виступати партнером уряду Сенегалу, а також сенегальських підприємців та інвесторів, як у виробництві та переробці харчових продуктів, так і у постачанні нових сільськогосподарських технологій, які довели свою ефективність в Україні та в Європі. З цього приводу ми готові вивчати інтереси наших сенегальських колег.

Для більшості африканців Україна є країною славетного футболіста Шевченка, країна футболу. Що стосується геополітики, то для більшості африканців, Україна асоціюється з напруженою ситуацією у Криму та конфліктом інтересів між Росією, НАТО і США. Але, Україна – це не лише згадані речі, чи не так?

Ви маєте рацію! Україна є центром православної віри у Східній Європі. Тут розташовано багато священних споруд – я маю на увазі Київо-Печерську Лавру, Київський собор Святої Софії та інші місця. Крім того, Україна - країна в самому серці Європи, країна родючих земель, цікавих туристичних місць, країна релігійної терпимості. Українці, як і сенегальці – гостинні, толерантні й привітні. Моє щире бажання – щоб африканці взагалі, і зокрема сенегальці, дізналися більше про Україну і навпаки. Ви згадали футболіста Шевченка, і я думаю, що якби ми запитали українця про сенегальських знаменитостей і міжнародних діячів, то українці назвали б Садіо Мане, Ель Хаджа Діуфа. Для мене особисто ваша країна асоціюється з ім'ям співака Юссу Н'Дура.

Ваша країна щойно обрала нового Президента в особі Його Високоповажності пана Володимира Зеленського. Гумор - це складне мистецтво, яким володіє Зеленський. Чи виявить це у ньому «нового політика», якого потребують Європа і світ?

Перемога Володимира Зеленського, дійсно, є безпрецедентною подією. Але вона довела, що вибори були вільними, відкритими і прозорими. Це потужний аргумент для країни, яка перебуває на демократичних позиціях, намагаючись звільнитися від спадщини тоталітарного минулого. Наразі дуже складно робити прогнози. Як завжди, на нового главу держави покладаються великі надії. Але незалежно від ситуації в країні, від бачення та політичної стратегії нашого нового Президента та його уряду, незмінними залишатимуться у нашій зовнішній політиці боротьба за відновлення суверенітету України над тимчасово окупованими територіями Криму та Донбасу, а також проєвропейський і євроатлантичний курс. Водночас, я сподіваюся, що ми не забудемо і про нашу співпрацю з африканськими країнами.

У яких інших сферах Україна та Сенегал могли б співпрацювати?

Перш за все це військово-технічна сфера, в якій наші дві країни вже реалізували деякі проекти і продовжують співпрацювати. Україна готова запропонувати Сенегалу сучасні військові системи для миротворчих місій та боротьби з тероризмом. Ми також можемо надавати різні види конкурентоспроможного обладнання.

Звичайно, необхідно активізувати політичний діалог. Довгий час ми піднімали питання двосторонніх політичних консультацій, але вони були відкладені кілька разів.

Також існує потреба у вдосконаленні правової бази між нашими країнами, Сенегалом та Україною. Три документи чекають на ратифікацію сенегальською стороною протягом майже чотирьох років: Угода про взаємну правову допомогу у цивільних і кримінальних справах, Угода про про видачу правопорушників та Угода про передачу засуджених осіб.

Наступним напрямком є освіта та професійне навчання. Посольство України в Сенегалі розпочало кампанію з популяризації українських університетів, які готові прийняти сенегальських та африканських студентів. Щотижня на офіційних сторінках Посольства та в соціальних мережах Facebook та Twitter з'являється новий промо-відеоролік. Також, можна отримати інформацію про українські університети, натиснувши на посилання «Study in Ukraine» на офіційному сайті Посольства.

Чи багато в Сенегалі громадян України?

Звичайно, вони є, але не дуже багато. Головним чином, вихідці з України – це дружини колишніх студентів, які навчалися в радянських навчальних закладах. Крім того, є декілька бізнесменів.

Як довго ви перебуваєте в Сенегалі і які ваші враження?

Я у Сенегалі два роки. Я дійсно полюбив вашу прекрасну країну. Крім Дакара, я відвідав історичний центр міста Сен-Луї, захоплювався видом Рожевого озера, спостерігав за дикими тваринами в природному заповіднику Бандіа. Я впевнений, що Сенегал може стати туристичним раєм. Але в той же час не можна забувати, що потрібно інвестувати в цю сферу, якою є туризм. Таким чином, сенегальська економіка та імідж країни будуть більш привабливими для залучення нових інвесторів.

Ви відвідували інші африканські країни?

Так, мені випало відвідати Кабо-Верде, Ліберію та Кот-д'Івуар. І в кожній країні я знаходив щось нове, оригінальне, виняткове. Я впевнений, що, незважаючи на очевидну подібність, кожна африканська країна унікальна. Але те, що об'єднує африканські країни - це їхній великий потенціал, який необхідно реалізувати для щастя і благополуччя всіх людей, які їх населяють. Тому напередодні святкування Дня Африки я хотів би привітати наших сенегальських друзів, наших друзів з усієї Африки і побажати їм побудувати своє щастя на цій чудовій землі.

Я вірю у щасливе майбутнє Африки!

ПУ в Сенегалі, Mamadou Siré SY

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux