• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • Français
Інтерв'ю Посла України Андрія Заяця сенегальському щоденнику "Сюд Котідієн"
Опубліковано 02 січня 2013 року о 16:39

  

Посол України в Сенегалі Андрій Заяць:

„Ми впевнені у майбутньому наших відносин”

 

Публікація в сенегальській щоденній газеті „Сюд котідієн” 31 .12.2012

Постійна адреса статті http://www.sudonline.sn/-nous-sommes-confiants-dans-le-futur-de-nos-relations-_a_11816.html

 

Посол України в Сенегалі Андрій Заяць висловлюється щодо співпраці між двома країнами. Зокрема, він закликає Сенегал створити більш сприятливе законодавство для приватних інвестицій у виробництво електроенергії.

Посол торкнувся питань Прав Людини в Україні, зокрема, ув’язнення опозиціонерки та колишнього Прем’єр-міністра пані Юлії Тимошенко, а також відносин з Росією.

- В якому стані знаходяться відносини між Сенегалом і Україною?

- Наші держави встановили дипломатичні відносини у листопаді 1992 року і, слід визнати, мало знають одна одну. На початку двостороннє співробітництво було дуже скромним. Воно почало активно розвиватися 3 роки тому, коли у грудні 2009 року перший Посол України за сумісництвом вручив Вірчі Грамоти в Дакарі.

Цей крок надав нашим відносинам абсолютно нової динаміки, були здійснені офіційні візити, економічні місії, було започатковано спільні проекти. Ці заходи дозволили чітко виокремити пріоритетні можливості  співпраці, що спонукало уряд України відкрити Посольство в Дакарі. З 1 серпня 2012 року Посольство України в Сенегалі почало виконання своїх функцій у повному обсязі. Вибір Сенегалу зумовлений його надзвичайно важливою роллю в Західній Африці та на континенті. Ми розглядаємо його як оптимальну платформу нашої присутності та як „ворота” до регіону.

Нині очікується вручення Вірчих Грамот Послом Сенегалу в Україні з резиденцією в Берліні, якого вже було призначено.

- Що становить пріоритетні напрями співпраці?

- Не відкрию таємниці, коли скажу, що основними мотивами відкриття Посольства були передусім економічні міркування. Україна має передові промисловість і сільське господарство. Відтак, ми розраховуємо, що наші технології та ноу-хау сприятиме економічному зростанню Сенегалу. З цієї точки зору ми бачимо Сенегал як регіональну платформу присутності українських компаній в регіоні.

- Яким досвідом Ви хотіли б поділитися з Сенегалом?

- Жоден національний досвід, яким би вдалим він не був, не може бути механічно перенесений до іноземного контексту. Водночас, ми вважаємо, що український досвід лібералізації ринку виробництва та розподілу електроенергії міг би статі в нагоді Сенегалові в рамках аналізу, який нині здійснює ваш уряд. 20 років тому ця галузь була в Україні збитковою та наближалася до межі банкрутства. Нині ми експортуємо електроенергію до сусідніх країн. У грудні 2011 року в Україні введено в експлуатацію найбільше в світі сонячну електростанцію потужністю 105 МВт. Ми надали пропозиції щодо співпраці у цій галузі з Сенегалом, де рівень інсоляції є значно вищим, ніж у нашій країні. З нашої точки зору. Сенегал значно би виграв від створення законодавчої бази, яка б заохочувала приватні інвестиції до цієї галузі.

- Яким є обсяг двосторонньої торгівлі? Якою є її структура?

- Обсяг двосторонньої торгівлі потроївся порівняно з 2000 роком і досяг майже 95 млн. дол. 2011 року. При цьому обсяги сенегальського експорту не перевищили 200 тис. дол. Отже. На нас ще чекає чимало роботи. Чи знаєте Ви, до прикладу, що більшість арматурних прутків і добрив на сенегальському ринку є українського виробництва? Цього року Україна почала експорт до Сенегалу пшениці та молочних продуктів. Прямі контакти між підприємствами значно збільшилися після відкриття нашого Посольства. Це дозволило подолання найбільшої проблеми наших відносин: низький рівень взаємної поінформованості. Дві українські компанії відкрили свої представництва в Дакарі у галузі будівельних матеріалів і виробництва меблів. Ми впевнені у майбутньому наших відносин.

- Україна часто асоціюється з Чорнобильською трагедією. Які заходи було вжито для більш безпечного використання атомної енергії?

- Чорнобильська трагедія 1986 року чітко довела світові нездатність радянської системи керувати ядерними ризиками. З часу здобуття Незалежності 1991 року Україна не відмовилася від атомної енергетики, яка 2011 року виробила 47,4% електроенергії в країні. Вступ до МАГАТЕ дозволив моїй країні швидко приєднатися до світових норм і вимог, дотримання яких регулярно контролюється міжнародними інспекціями. З того часу на українських АЕС не зафіксовано жодного серйозного інциденту. З іншого боку, українські керівники усвідомили причини Чорнобильської трагедії 26 років тому. Відтак ми стали першою і єдиною країною в світі, яка добровільно відмовилася від одного з найбільших арсеналів ядерної зброї, що його було успадковано після розвалу СРСР. Наразі жодна країна не наслідувала цей приклад.

- Могли б Ви зупинитися на справі колишнього Прем’єр-міністра Юлії Тимошенко, яка перебуває в ув’язненні та нещодавно оголосила голодування?

- Ця тема є занадто медіатизованою та політизованою. Фактом є те, що пані Тимошенко було засуджено до 7 років позбавлення волі за зловживання службовим становищем, що виявилося у недотриманні процедури підписання газової угоди з Росією на початку 2009 року. Вона прийняла рішення про підписання угоди без колективного рішення уряду, як того вимагає закон. Як наслідок, Україна опинилася пов’язаною на 10 років дуже невигідною угодою. Ми купуємо в Росії найдорожчий газ у Європі. Крім того ми зобов’язані купувати майже вдвічі більші обсяги газу від наших реальних потреб і не маємо можливості їх зменшити. Це призводить до величезних втрат для економіки. Чи повинні ми встановити і покарати винних? Безумовно. Що ж стосується здоров’я  пані Тимошенко, з травня вона перебуває на лікуванні в одній з найкращих клінік України. Аби попередити будь-які спекуляції, було прийнято рішення, що лікування здійснюватиметься під наглядом іноземних лікарів за її вибором.

- Міжнародна спільнота все-ж таки стурбована становищем з дотримання Прав Людини у Ваші країні? Що Ви на це скажете?

- За 21 рік після здобуття Незалежності Україна зробила величезний поступ. Чотири глави держави змінилися на посаді, при цьому вибори мали наслідком виключно політичні конфлікти. Навіть під час подій, які прийнято називати Помаранчевою революцією не було жодного пораненого або арештованого. Свобода преси є реальністю, багатопартійність діє, свобода віросповідання суворо дотримується. Серед інших демократичних здобутків можу назвати встановлення цивільного контролю над Збройними Силами, повне дотримання Прав дитини тощо. Під час Універсального періодичного огляду, який регулярно проходять усі країни в Раді ООН з Прав Людини, Україна представила свою національну доповідь. Її обговорення дозволило нам більш чітко визначити пріоритети в цій галузі. Безумовно, ми маємо йти далі. Цей постулат є вірним для всіх країн, хоч і в дуже різній мірі.

- Чи перебування колишнього Прем’єр-міністра в ув’язненні не сповільнить ваш вступ до ЄС, який засуджує вашу політику у галузі Прав Людини?

- Не думаю, що вся нація може бути заручником однієї конкретної справи. До речі, Європейський Союз не засуджує, як Ви кажете, нашу політику у галузі Прав Людини. Ми завжди підтримували з ЄС дуже плідний діалог. Наші відносини позначені діалогом, побудованим на взаємній повазі, і ми гордимося цим. Незабаром у Брюсселі відбудеться черговий Саміт Україна-ЄС. Ми успішно завершили переговори щодо Угоди про асоціацію та зону вільної торгівлі, яку планується винести на підписання до кінця 2013 року. Цей документ обсягом близько тисячі сторінок є засадничим для майбутнього України та Європейського Союзу.

- Якими є ваші відносини з Росією та іншими державами колишнього СРСР?

- Росія є нашим сусідом. Драматична історія України зумовлена передусім її географічним становищем: між Росією та Європою, між Заходом і Сходом. Нині нам вдалося позитивно скористатися цим становищем. Україна є мостом між Заходом і Сходом, а не лінією поділу, як раніше. Ми бажаємо бачити Росію могутньою, на висоті її здібностей, яка з повагою ставиться до Прав Людини і принципів ринкової економіки. Переконаний, що інтереси наших російських друзів є такими самими.

 

Sud Quotidien,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux